Liceum - najpiękniejsze lata życia! Forum Licealisty. Ogłoszenia, praca, języki obce, studia, szkoły średnie, szkolnictwo, muzyka, darmowe programy, download, hyde park, humor, imprezy, sport, kino, komputery, książki, i wiele innych...

Orange Ekstraklasa: Kontrowersyjny karny rozstrzygnął derby.

Ленин

Dołączył: 20 Wrz 2005
Posty: 2764

Skąd: Ustka

PostWysłany: Sob 12:18, 24 Wrz 2005    Temat postu: Orange Ekstraklasa: Kontrowersyjny karny rozstrzygnął derby.

Orange Ekstraklasa: Kontrowersyjny karny rozstrzygnął derby stolicy

Piłkarze Legii pokonali na stadionie przy Łazienkowskiej Polonię 1:0 (1:0) w derbach Warszawy, które zainaugurowały 8. kolejkę Orange Ekstraklasy.

Jedyną bramkę w 45. derbach stolicy zdobył z rzutu karnego Piotr Włodarczyk. Napastnik Legii na listę strzelców wpisał się w doliczonym czasie gry w pierwszej połowie.

Sędzia rzut karny podyktował za zagranie Igora Gołaszewskiego, który spowodował upadek w obrębie "16" Mirko Poledicy. Decyzja arbitra była dość kontrowersyjna i okazała się kluczowa w kontekście wyniku meczu.

Z trenerskiej konfrontacji dwóch byłych zawodników Legii Warszawa - Dariusza Kubickiego i Dariusza Wdowczyka, zwycięsko wyszedł ten drugi. Prowadzeni przez niego legioniści rozstrzygnęli na swoją korzyść 45. derby stolicy, wygrywając skromnie z Polonią Warszawa 1:0. Bramkę na wagę trzech punktów z rzutu karnego zdobył Piotr Włodarczyk.

Mecz na Łazienkowskiej poprzedziła krótka ceremonia wpisania Andrzeja Strejlaua w poczet Legend Legii Warszawa. Trener ten prowadził stołeczny klub dwukrotnie, był też selekcjonerem drużyny narodowej. Obecnie pracuje w PZPN, jest szefem związkowej komisji sędziowskiej.

Legioniści byli zdecydowanym faworytem tego spotkania, a sygnał do ataku próbował im dać na początku Sebastian Szałachowski, który nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem Polonii. Sporo zamieszania w szeregach obronnych gości siał Piotr Włodarczyk, ale w pierwszych minutach spotkania podopieczni Dariusza Wdowczyka nie byli w stanie znaleźć drogi do bramki rywali. Natomiast piłkarze Polonii ograniczali się do przeszkadzania gospodarzom w konstruowaniu ataków.

Po raz pierwszy legioniści przeżyli chwile strachu dopiero po 25 minutach gry, gdy Polonia wykonywała rzut rożny. Mocno podkręcona piłka omal nie wpadła bezpośrednio do bramki, ale zagęszczeni na linii bramkowej obrońcy Legii zdołali ją wybić. Niepowodzeniem także zakończyło się wyjście na czystą pozycję Ensara Arifovica, w tym przypadku szybszy był Łukasz Fabiański.

Przez wiele następnych minut na boisku nie działo się w zasadzie nic ciekawego. Legioniści nie mieli żadnego pomysłu na sforsowanie obrony "Czarnych Koszul", a Polonia miała zbyt wiele respektu do gospodarzy aby przeprowadzić akcję zaczepną. Sytuacja zmieniła się dopiero w ostatniej minucie pierwszej połowy, gdy w pole karne gości wbiegł Mirko Poledica i został sfaulowany przez Luisa Swishera. Z jedenastu metrów do bramki pewnie trafił Piotr Włodarczyk.

Na początku drugiej połowy swoich kolegów znów próbował poderwać Szałachowski, który znalazł się w sytuacji sam na sam, ale rozpędzony nie uderzył piłki precyzyjnie i trafił w bramkarza Polonii. Od początku drugiej połowy gospodarze byli wyraźnie bardziej dynamiczni niż w pierwszej części, a w polu karnym "Czarnych Koszul" znów najbardziej aktywny był Włodarczyk, który nie potrafił jednak wykończyć akcji. W zamieszaniu podbramkowym gola nie zdołał strzelić także Rosłoń.

W następnych minutach Legia naciskała. Sporo świeżości w szeregi gospodarzy wniósł Tomasz Sokołowski, który zmienił mało widocznego Bartosza Karwana. Sokołowski ostrymi dośrodkowaniami próbował przechytrzyć obronę rywali, ale pod bramką Polonii za każdym razem brakowało zawodnika, który wykorzystałby podanie, a po takich zagraniach Wdowczyk przed ławką rezerwowych bezradnie rozkładał ręce.

Bezradność legionistów mocno zirytowała ich kibiców. Wprawdzie najpierw odkryta trybuna pokryła się efektownym olbrzymim sztandarem z wymalowanym Pałacem Kultury, ale chwilę później na murawę poleciało kilkanaście zapalonych rac. Fani Legii odśpiewali także piosenkę skierowaną przeciwko prezesowi Legii Piotrowi Zygo.

Sytuacja szybko została opanowana, w ostatnich minutach bramkarza rywali strzałem głową próbował jeszcze pokonać Marcin Chmiest, który pojawił się na boisku w końcówce spotkania. I mimo że sędzia przedłużył mecz o pięć minut, do końca już wynik nie uległ zmianie.

Po meczu powiedzieli:

Dariusz Kubicki (trener Polonii): "Mecz miał w miarę wyrównany przebieg, Legia trochę dłużej utrzymywała się przy piłce. Szkoda, że w takich okolicznościach straciliśmy bramkę, bo remis był bardzo blisko. Pozostaje nam pogratulować piłkarzom Legii zdobycia trzech punktów".

Dariusz Wdowczyk (trener Legii): "To było trudne spotkanie, ale innego nie spodziewaliśmy się. Faktycznie mecz był wyrównany, my trochę częściej byliśmy przy piłce, ale w naszych zagraniach było dużo chaosu i niedokładności. Gdybyśmy na początku drugiej połowy wykorzystali jedną z dwóch dogodnych sytuacji, później wszystko potoczyłoby się inaczej. Ambicji moim piłkarzom nie brakowało, ale nie jesteśmy na tyle klasowym zespołem, aby z każdym swobodnie wygrywać. Cele realizujemy, ale nasza gra ma jeszcze sporo mankamentów. Polonia pokazała się z dobrej strony, jej pozycja w tabeli na pewno nie odzwierciedla siły tej drużyny".

Legia Warszawa - Polonia Warszawa 1:0 (1:0)
Bramka: Piotr Włodarczyk (45 min. - karny).
Żółte kartki: Szala, Rosłoń, Vukovic - Stokowiec.
Sędzia: Marek Mikołajewski (Ciechanów). Widzów 12 000.

Legia: Fabiański - Szala, Rosłoń, Rzeźniczak, Poledica - Karwan (58 min. - Sokołowski), Surma, Burkhardt (75 min. - Vukovic), Kiełbowicz - Włodarczyk, Szałachowski (85 min. - Chmiest).

Polonia: Kieszek - Moryc, Szymanek, Igwe, Swisher (83 min. - Nykiel) - Gołaszewski (60 min. - Cichoń), Dźwigała, Stokowiec (46 min. - Łukasiewicz), Kosmalski - Rodrigo, Arifovic.